Koolitused on suunatud ettevõtetes toitlustusega tegelevale personalile.
Eesmärgiks on anda praktilisi teadmisi, ideid ja soovitusi tasakaalus ja maitsva menüü koostamiseks ning täisväärtusliku toidu valmistamiseks.
Koolitused on praktilised ja näitlikud ning lihtsa ja osalejatele järgitava ülesehitusega.
Lähtutakse Põhjamaade toitumissoovitustest (2023), Eesti toitumis- ja liikumissoovitustest (2015), Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse koostatud toitumisjuhistest.
Koolitus on sihtgrupist sõltuvalt vastavusse viidud seadusandlusega (Eesti Toiduseadus, Sotsiaalministri 15.01.2008 määrus nr 8 „Tervisekaitsenõuded toitlustamisele koolieelses lasteasutuses ja koolis“, Sotsiaalministri 14.11.2002 määrus nr 131 “Tervisekaitsenõuded toitlustamisele tervishoiu- ja hoolekandeasutuses”).
Spetsiaalse toitumisalase väljaõppega töötaja puudumisel pakun võimalust tellida menüü kohta detailne analüüs ja saada sellele vastavaid soovitusi muudatuste tegemiseks.
Sisuline analüüs koosneb makrotoitainete ja rasvhappelise tasakaalu, mikrotoitainete saadavuse ülevaatest ja analüüsist, toidugruppide päevaste portsjonite väljaarvestamisest, erinevate dieetide menüü iseärasuste ülevaatamisest (see tähendab, kas menüü toetab eridieedil oleva kliendi tervist) ja toitude koostisainete analüüsist (tehnoloogiliste kaartide olemasolul).
Menüü analüüsi tulemina kirjeldan makro- ja mikrotoitainete ning toidugruppide kättesaadavust. Toon välja soovitavad muudatused ja põhjendan nende vajalikkust. Ettepanekuid koostades lähtun toidugruppide tasakaalustamise printsiibist, seadusest (ning ka määruse kavandist) tulenevatest energeetilistest väärtustest, eridieetide spetsiifikast ja toitlustajate töömahu vähendamise vaatenurgast (viimasest juhul, kui asutuses on mitu erinevat menüüd).
Olen välja töötanud mitmed valmiskujul nädala menüüd (peamiselt haridusasutused) koos tehnoloogiliste kaartidega (retseptidega).
Valmis menüüplaanid on pdf formaadis, tehnoloogilised kaardid excelis.
Kui vajate spetsiaalselt kohandatud menüüd, mis võtab arvesse asutuse eripärad ja võimalused siis koostan selle teie ootustele vastavalt.
Kui teil on aga vastav menüü juba olemas siis vaatan selle üle, tagasisidestan ja tasakaalustan praeguse erimenüü ning tagan, et see lähtub lisaks eelpool mainitud spetsiifikale Eestis kehtivast seadusandlusest ja toitumissoovitustest.
Koostan erimenüüsid (gluteeni-, kaseiini-, laktoosivaba, taimne), mis on kohandatud sööja(te) spetsiifilistest vajadustest lähtuvalt.
Tasakaalustatud menüüde koostamise teenus on lisaks eelnevale võimalik tellida igakuise teenusena. Sellisel juhul koostatakse teie asutusele igal nädalal tasakaalustatud menüü (näiteks 6-10 nädala menüüring) ja vajadusel ka erimenüüd.
Loomulikult arvestatakse ka selle teenuse puhul konkreetse sihtgrupi vajadusi ja toitlustaja võimalusi.
Olenevalt pöördumise põhjusest ning pöörduja seisundist analüüsin nõustamisel kas toitumisnõustaja või -terapeudina senist toitumist ja elustiili ning vajadusel korrigeerin koostöös kliendiga menüüd, leidmaks võimalusi elustiili tervist toetavamaks muuta.
Nõustamisele on oodatud inimesed igast vanusegrupist ja toitumisalastest teadlikkusest ning senisest kogemusest sõltumata.
Pöördumise ja nõustamise vajadusi on palju ning need võivad olla kas vanusest või hoopis kehakaalu muutusest tingitud, teatud terviseseisunditest nagu kurnav väsimus, stress, isutus, rasedus, imetamine, üleminekuiga, suurem või väiksemaks jäänud füüsiline koormus, kiire ning ruttav eluviis või nõutus ja ideedepuudus. Neid seisundeid on palju, mille puhul toitumise korrigeerimine suureks abiks võib olla!
Esimene nõustamise seanss kestab enamasti kuni 90 minutit, järgnevad jäävad vahemikku 45-60 minutit.
Esmakordsel kontaktil selgitame välja pöördumise eesmärgi ning kaardistame võimalikult täpselt igapäevased toitumis-, liikumis-, uneharjumused, tervisega seotud murekohad.
Nõustamisel tutvustan tervist toetava toitumise aluseid ja üheskoos leiame sobivaimad lahendused, mis viivad samm-sammuhaaval seatud realistlike eesmärkide saavutamiseni.
Nõustamisi teen nii veebi teel kui ka kontaktkohtumistena.
Teen soovi korral ja vajaduse tekkides menüü kohta detailse analüüsi ja annan kaasa soovitused muudatusteks.
Menüü sisuline analüüs annab hea ülevaate kitsaskohtadest, mis vajavad muutmist või korrigeerimist, samuti info selle kohta, mida võiks jätkata ja mida saaks teha veel paremini kui seni.
Tervist toetava toitumise koolitused koostatakse sihtgrupist ning vajadustest, soovidest ja ootustest lähtuvalt. Teemade valdkond on lai!
Tervist toetavaid toiduvalikuid on kõige parem katsetada läbi praktika. Praktiline töötuba võib olla täpselt nii mitmekülgne ja mahukas, kui on soovi ja võimalusi.
Analüüsin menüüsid ja teen koolitusi ettevõtetes toitlustusteenust pakkuvale personalile.